karotcu

Karot işleri – Karot uygulamaları bir çok alanda kullanılmakta ve çözümler sunmaktadır.

Karot işi, matkap şeklindeki karotcu makinaları olarak adlandırılan makinalarla yapılmaktadır. İşlevi nedeniyle bir çok alanda ihtiyaca cevap veren uygulamadır. Bu makineler ile beton yapıdan silindir şeklinde parça çıkarılmaktır. Buna karot alma denilmektedir.

Karot Nedir?

 

KAROT :Matkap ile aynı çalışma sistemine benzeyen ilaveten şanzuman sistemine sahip 220 volt elekririk ile çalışan kullanımı oldukca zor 35 ile 47 kg arasında değişen bir makinadır…                                                                       Özellikle şantiyelerde tercih edilir.. KAROT  uygulaması bir operatör ve operatör yardımcı ile gerçekleştirilen bi eylemdir KAROT uygulaması yapılacak alanda elektrik ve suya ihtiyac duyulur ve uygulama yapılmadan önce uygulama yeri iyice ve cok dikkatli bir biçimde tesbit edilir … KAROT uygulamasında istenilen ebata göre ( delik çapı ve beton kalınlığı) ucu elmaslı olan KAROT ucu seçimi yapılır. Uygulama yapılacak olan alanda tesbit işlemi bittikten sonra yerine göre ( perde beton veya döşeme beton vb) alanda ölçüler alınır ve muhakkak çelik dübel kullanılır.. Son yıllarda gelişen teknolojiden inşaatta nasibini almıştır. Önceden beton delme ve kırma işlemi çok ugraş isteyen ve bi o kadarda yorucu ve zaman isteyen bir işti. Günümüzde karot un olması ile birlikte betona minimum seviyede zarar veren  bir işlem haline gelmesi karot un birçok firma tarafından tercih edilme sebebidir

Karotcu Faaliyet alanları:

* Beton yüzeyde kapı, pencere vs gibi alanlar açma. Örneğin binanızda beton duvardan kapı açılması gerekiyor ve duvarda oldukça kalın ise karot uygulamaları ile bu işi yapılabilir. Uygulamalarda beton yapıya fazla zarar vermez. Gürültüsü azdır. Hızlı bir şekilde sonuç alırsınız.

* Yapıda istenmeyen bölümün kesilmesi : Bazı durumlarda yapıdaki balkonu kesme ihtiyacı olablir. Tehlike oluşturduğu düşünülen beton çıkıntılar binadan temizlenmesi istenebilir. Karot uygulamaları bu işleri kolayca yapabilmekteyiz.

* Deprem testi ve betondan numune alma : Deprem testi yapılırken beton sütunlardan karot işi ile silindir şeklinde parçalar çıkarılmaktadır. Bu parçaların dayanıklılığı ve yapısı makinalar ile test edilerek binanın depreme dayanıklı olup olmadığı anlaşılmaktadır.

* Doğalgaz vs tesisat döşemelerinde de yoğun olarak kullanılmaktadır.

Daha bir çok uygulamada karot işleri tercih edilmektedir.

Karotcu, kesim veya delim yapılacak alanı ölçerek projelendirmelidir. İşlem yapılacak alanı makine kurularak başlanır. Bir veya iki kişilik bir ekip 9-10 metrekarelik bir betonu yarım gün gibi kısa bir sürede tamamlayabilir. Kesim yapılan beton düzgün bir şekilde çıkarılacağı için atılmasıda kolay ve hızlı olacaktır.

Çevreyi minimum seviyede kirlilik yaratan işlemler, gün içerisinde rahatlıkla temizlenebilir. Uygulama sırasında çalışılan bölgeye su enjekte edilmektedir. Bu sayede etrafa toz veya küçük inşaat parçacıklarının saçılması önlenir. Ortada çok az bir su akıntısı olabilmektedir. Bu akıntı takip edilerek yayılmasını önlemekteyiz.

Günümüzde inşaat işlerinde beton kırma ve delme işlemleri çok zor değildir. Eskiden yapılan uygulamalar, ciddi iş gücü ve maliyet gerektirirdi. Ancak teknolojik gelişmeler ve özellikle gelişmiş makineler işi en hızlı ve kolay yoldan tamamlanmasını sağlamaktadır.